Betonski opločnici omogućuju neometano disanje tla, otjecanje i isparavanje vode između elemenata opločnika, čime se postižu ugodni mikroklimatski uvjeti u području opločenja.Raznolikim bojama i oblicima betonski opločnici se mogu vizualno prilagoditi svakom vanjskom prostoru.
Kvalitetna ugradnja betonskih opločnika također zahtjeva određene predradnje bez kojih se klijentima ne može isporučit kvalitetna usluga, odnosno konačni proizvod. Stoga smo ovdje opisali sve korake koje izvodimo kod radova ugradnje betonskih opločnika.
Iskop
Postupak postavljanja opločnika – tlakovca započinje iskopom tla i uklanjanjem sloja humusa, ovisno o sastavu tla iskop iznosi 30-60 cm i treba biti do 30 cm širi od predviđene površine opločnika. Kako dubina smrzavanja tla u Hrvatskoj iznosi najviše 60 cm, u toj zoni ne smije biti materijal neotporan na smrzavanje (glinena tla). Kod glinastog tla se ugrađuje i drenaža.
Nosivi sloj
Nakon uklanjanja humusnog sloja nasipava se nosivi sloj koji se u pravilu sastoji od 20 do 30 cm tučenca / tucanika i/ili šljunka granulacije 0-31,5 mm. Ugrađeni materijal u nosivom sloju se zbija vibracijskim valjkom ili vibro pločom u slojevima do potrebnog modula zbijenosti, što je jamstvo za čvrstu podlogu. Kako bi se zajamčilo jednostavno odvodnjavanje, kod planiranja zemljišta uzima se u obzir poprečni nagib od 3-5%. Za odvođenje površinske vode potrebno je uplanirati minimalni nagib od 2-3%. Nakon postavljanja nosivog sloja postavljaju se rubnici u sloj betona MB 20 i oblažu betonom MB 15.
Podloga
Kada se pripremi dobro zbijeni nosivi sloj, na njega se nanosi sloj ravnomjernog i rastresitog pijeska granulacije 2-4 mm, debljine 3-5 cm, koji će tvoriti podlogu na koju se postavljaju opločnici.
Ugradnja betonskih opločnika
Kvalitetna ugradnja asfalta moguća je samo na prethodno pripremljenu suhu površinu i za suhog vremena. Asfaltna mješavina se na gradilište transportira kamionima kiperima i direktno isporučuje na gradilište za strojnu i ručnu ugradnju. Nakon prispjeća asfaltne mješavine ona se u malim količinama kipa direktno iz kamiona na građevnu površinu za ručnu ugradnju te se otuda širi i planira po građevnoj površini u sloju određene debljine i širine, istovremeno obavljajući početno zbijanje sloja vibro valjkom. Dok je asfaltna mješavina još vruća, valjci vrše završno zbijanje sloja. Valjanje se nastavlja sve dok se sloj asfalta ne zbije do potrebnog modula zbijenosti.
Primjeri postavljanja opločnika – dezeni
Tehničke karakteristike betonskih opločnika
Opločnici se izrađuju od prirodnih mineralnih sirovina. Površinski sloj opločnika, odnosno gornja vidljiva površina sastoji se od visokovrijednih kamenih agregata otpornih na habanje i smrzavanje. Donji nosivi sloj opločnika sastoji se od visokovrijednog betona, koji zadovoljava sve tehničke uvjete nosivosti.
Pošto se beton za izradu opločnika sastoji od (šljunka) agregata, pijeska, cementa i vode, tako je i njegova boja podložna prirodnim promjenama. Opločnici, kao i ostali betonski proizvodi, su masivni proizvodi od prirodnih mineralnih sirovina kod kojih čak i pored velike pažnje i kontrole svih utjecaja važnih za bojanje, mogu nastupiti odstupanja u nijansama boja.
Kako na svim betonskim proizvodima, tako i na opločnicima, moguće je pojavljivanje bijelih mrlja. Radi se o tzv. izbijanju vapna, odnosno cvjetanju, što se tehnički ne može izbjeći jer je to zapravo čisto fizikalni proces. Cvjetanje, (bijele mrlje) ne narušavaju mehanička svojstva betona, i tijekom vremena bijele mrlje nestaju pod prirodnim utjecajem vremena.